Co trzecie dziecko z nadwagą. Cukrzyca typu 2 coraz częściej diagnozowana u najmłodszych
Coraz więcej dzieci w Polsce mierzy się z nadmierną masą ciała. Zwiększa to bezpośrednio ryzyko rozwoju chorób metabolicznych, w tym cukrzycy typu 2. Według danych przytaczanych przez ekspertów już jedna trzecia dzieci ma nieprawidłowo wysoką masę ciała.
Prognozy są niepokojące. Liczba pacjentów z cukrzycą w Polsce ma rosnąć, a choroba, która jeszcze niedawno kojarzona była głównie z dorosłymi, coraz częściej dotyka młodzież i dzieci.
Cukrzyca typu 2 coraz bliżej dzieci i młodzieży
Cukrzyca typu 2 to choroba metaboliczna związana z insulinoopornością, czyli zmniejszoną wrażliwością organizmu na działanie insuliny. W efekcie dochodzi do zaburzeń gospodarki węglowodanowej i przewlekłej hiperglikemii.
Jak wyjaśnia dietetyk kliniczny Luiza Woźniak, Starszy Specjalista ds. Informacji i Edukacji Medycznej w Medicover:
W przypadku cukrzycy typu 2 składają się na nią: zdrowa dieta, kontrolowanie masy ciała oraz odpowiednia ilość aktywności fizycznej.
Eksperci podkreślają, że kluczowe znaczenie ma profilaktyka, rozumiana jako codzienne nawyki – dieta, ruch i utrzymywanie prawidłowej masy ciała.
Nadwaga u dzieci jako główny czynnik ryzyka
W Polsce nadwaga i otyłość dotyczą już 32,8 proc. chłopców oraz 25,8 proc. dziewcząt w wieku 7–18 lat. Jednocześnie aż 90 proc. przypadków cukrzycy typu 2 wiąże się z otyłością lub nieprawidłową dystrybucją tkanki tłuszczowej.
Specjaliści zwracają uwagę, że problem zaczyna się bardzo wcześnie, a przekonanie, że dziecko „z tego wyrośnie”, może opóźniać działania profilaktyczne. W praktyce oznacza to konieczność budowania zdrowych nawyków w całej rodzinie, nie tylko u dziecka.
Warto pamiętać, że dzieci bardzo często kształtują swoje nawyki żywieniowe obserwując dorosłych. Dlatego modyfikacja sposobu żywienia powinna obejmować całą rodzinę. Wspólne działania znacząco zwiększają trwałość i skuteczność wprowadzanych zmian
– tłumaczy Luiza Woźniak.
Styl życia kluczowy w profilaktyce
Eksperci podkreślają, że profilaktyka cukrzycy typu 2 opiera się na prostych, ale konsekwentnych działaniach. Są to: zdrowe odżywianie, ograniczanie żywności wysokoprzetworzonej, regularne posiłki i odpowiednie nawodnienie.
Zalecenia Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej wskazują na konieczność oparcia diety o warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy, nasiona, produkty mleczne bez dodatku cukru, chude mięso, ryby i jaja, przy jednoczesnym ograniczeniu słodyczy, fast foodów i słodzonych napojów.
Równie istotna jest aktywność fizyczna. WHO zaleca, aby dzieci i młodzież podejmowały co najmniej 60 minut umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej dziennie.
Na cukrzycę, która jest poważną chorobą metaboliczną, można zachorować w każdym wieku. Dlatego zdrowe nawyki związane z aktywnością fizyczną i odżywianiem powinniśmy budować od najmłodszych lat. To naprawdę wspaniale procentuje przez całe życie
– wyjaśnia Karolina Kryszkiewicz, Koordynator Zespołu ds. Projektów Zdrowotnych w Fundacji Medicover.
FitSchool jako narzędzie profilaktyki w szkołach
Jedną z inicjatyw wspierających profilaktykę jest program FitSchool. Łączy on aktywność fizyczną i edukację żywieniową w formie zajęć dla dzieci w wieku 6–9 lat. Program umożliwia nauczycielom prowadzenie zajęć ruchowych oraz lekcji dotyczących zdrowego odżywiania, takich jak regularność posiłków, piramida zdrowego żywienia czy zasady komponowania „talerzyka zdrowia”.
Jak podkreślają twórcy programu, jego celem jest zwiększenie aktywności fizycznej dzieci w warunkach szkolnych oraz poprawa ich sprawności i zmniejszenie ryzyka chorób cywilizacyjnych w przyszłości.
Opracowano na podstawie materiałów prasowych. Fot. Hannah Tasker/ Unsplash
